Skip to main content

Krajalnice żywnośći Ma-Ga – to urządzenia przeznaczone do szybkiego i dokładnego krojenia wszystkich rodzajów żywności ( warzyw, wędlin, serów) na plastry o dowolnej grubości. Urządzenia te zostały zaprojektowane i wykonane tak, aby zapewnić użytkownikowi utrzymanie najwyższych warunków sanitarnych. Cała powierzchnia maszyny, mająca bezpośrednio kontakt z żywnością, jest wykonana z materiałów nierdzewnych (stół podawczy, nóż krojący, pokrywa noża, płyta oporowa, prowadnica plastra) natomiast odlewy i osłony aluminiowe są anodowane. Stół podawczy w każdym modelu urządzenia jest przystosowany do krojenia żywności. Bezpośrednio nad ostrzem noża jest umocowana ostrzarka, która umożliwia zarówno ostrzenie noża, jak i utrzymanie jego ostrości. Nóż do krojenia w krajalnicy jest napędzany silnikiem za pomocą przekładni ślimakowej. Sam proces krojenia odbywa się metodą grawitacyjną czyli bez potrzeby dociskania żywności. Przy krojeniu resztek żywności konieczne jest stosowanie płyty dociskowej, umocowanej pod stołem podawczym. W ten sposób krojenie odbywa się do końca i bez jakichkolwiek odpadów. Dzięki temu, że napęd silnika urządzenia jest sterowany przy pomocy przycisków START i STOP,  nie ma możliwości samoczynnego włączenia krajalnicy po chwilowej przerwie w dostawie zasilania. Oprócz tego krajalnica posiada blokadę, która umożliwia zdjęcie stołu podawczego jedynie w odpowiednim położeniu pokrętła regulacji grubości plastra. Ostrze noża krajalnicy jest zabezpieczone specjalną osłoną, która chroni użytkownika przed skaleczeniem. W żadnym wypadku nie można jej demontować, a dodatkowym zabezpieczeniem jest uniemożliwienie włączenia maszyny w przypadku zdjętej lub poluźnionej pokrywie noża. Każdorazowo, po zakończeniu pracy urządzenie powinno być dokładnie wyczyszczone z resztek żywności oraz z tłuszczu. Do elementów, podlegających czyszczeniu należy: pokrywa noża, stół podawczy, prowadnica plastra czy  stół roboczy. Wszystkie z tych elementów mogą być zdemontowane, a po ich wyczyszczeniu, przed uruchomieniem urządzenia,  należy je umocować na swoich miejscach. W trakcie eksploatacji krajalnicy, ważną rzeczą jest okresowe ostrzenie noża krojącego przy pomocy ostrzarki przymocowanej na stałe do krajalnicy. Ważne, aby przed przystąpieniem do ostrzenia nóż został dokładnie wyczyszczony a krajalnica była kompletna i przygotowana tak, jak do cięcia żywności.

Kiedy ostrzenie noża jest konieczne?

Jest to czynność konieczna w każdej sytuacji, kiedy pogorszy się jakość krojenia. Proces ostrzenia wpływa na zmniejszanie się średnicy noża. W pewnym momencie stopniowo zmniejszająca się średnica uniemożliwia dalsze jego ostrzenie. W tym wypadku konieczna będzie wymiana zużytego noża na nowy.

Na czym polega konserwacja krajalnicy?  

Na konserwację krajalnicy składają się następujące czynności:

– czyszczenie urządzenia – tak naprawdę krajalnica musi być czyszczona codziennie po zakończeniu pracy. Należy pamiętać, aby ze względu na silnik i elementy wyposażenia elektrycznego nie zanurzać krajalnicy w wodzie;

– oliwienie (smarowanie) urządzenia – to zabieg o charakterze konserwacyjnym, który ma na celu utrzymanie urządzenia w dobrym stanie aby zapewnić mu ciągłą, bezawaryjną pracę. Służą do tego powszechnie dostępne oleje przekładniowe a co ważne, urządzenie przed wykonaniem tego zabiegu powinno być dokładnie wyczyszczone i osuszone. Żadna krajalnica nie powinna być smarowana olejem jadalnym! Smarowanie  krajalnicy powinno się odbywać po każdym dniu jej użytkowania. Dotyczy to zwłaszcza tych urządzeń, które przeznaczone są do pracy ciągłej, stosowanych w gastronomii, zakładach produkcyjnych czy sklepach o dużym natężeniu ruchu. Nie wszystkie jednak elementy powinny być smarowane po każdym dniu. Które i z jaką częstotliwością trzeba smarować? – wszystko to znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.    

Reasumując, każda krajalnica użytkowana zgodnie z jej przeznaczeniem i odpowiednio ” zadbana”, będzie nam służyć przez wiele lat, a o to przecież właśnie chodzi.

Awaria techniczna czyli coś się zepsuło.

Awarie techniczne zdarzają się w każdym urządzeniu nawet w tych najbardziej niezawodnych, a zadaniem dobrego serwisu jest jej sprawne usunięcie. Poniżej kilka przykładów najczęstszych niedomagań technicznych krajalnic z krótkim wyjaśnieniem przyczyny.

Może warto wiedzieć co się dzieje z naszym urządzeniem, gdy:

– silnik nie pracuje – przyczyn może być wiele: brak napięcia w sieci, źle założona pokrywa noża, uszkodzenia instalacji elektrycznej, uszkodzenie kondensatora , uszkodzenie silnika;

– krajalnica źle kroi – przyczyną może być tępy nóż, zabrudzenie urządzenia,  trudny przesuw stołu lub niewłaściwe cięcie resztek;

– hałas po włączeniu urządzenia – przyczyną prawdopodobnie jest zużyte łożyskowanie noża lub łożysko silnika.

Krajalnice są dostępne w wersjach zarówno standard (do wędlin), jak w wersji z nożem teflonowym (do serów). W przypadku krojenia większych ilości serów, klient powinien zaopatrzyć się w krajalnicę w wersji teflonowej, gdyż teflon ogranicza przywieranie sera do powierzchni styku.