Kasy fiskalne dla prawników w 2015 roku

Kasy fiskalne dla prawników, adwokatów i pokrewnych im zawodów, za wyjątkiem notariuszy od 2015 r. stają się obowiązkowe. Od 1 stycznia przestało obowiązywać rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r., określające zwolnienia z obowiązkowego ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej (Dz. U. z 2012r., poz. 1382). Działalności gospodarcze założone po 31 grudnia 2014 oraz prowadzące sprzedaż m.in. usług prawnych z wyjątkiem usług notariuszy w zakresie objętym wpisem do repertorium A i P,” (§ 4 ust. 1 pkt 2 lit. g nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów z dnia 4 listopada 2014) muszą rejestrować sprzedaż za pomocą kas fiskalnych od 1 stycznia 2015. Firmy, które taką działalność już prowadzą (zostały założone przed 1 stycznia 2015 r.) mogą skorzystać z okresu przejściowego – obowiązek używania kas fiskalnych spada na nie z dniem 1 marca 2015 r. Dotychczasowy limit obrotu na poziomie 20.000 zł rocznie pozwalający na zwolnienie został zniesiony.

Jaka kasa fiskalna dla prawników?

Dobierając urządzenia zawsze kierujemy się specyfiką działalności w której będzie używana kasa fiskalna Prawnicy oraz adwokaci stanowili liczną grupę klientów firmy PolKas już w 2014 roku, z powodu przekroczenia ustalonego limitu obrotu. Dlatego też wiemy, że najodpowiedniejszą kasą fiskalną dla tej branży są małe i zgrabne urządzenia, nie zajmujące wiele miejsca na biurku lub w teczce. Polecamy w szczególności kasy fiskalne z kopią elektroniczną – odciążą one od obowiązku przechowywania papierowych rolek z kopiami paragonów przez okres 5 lat – kopia zapisywana jest na zabezpieczonej karcie pamięci, z której w każdej chwili jest możliwość wydrukowania pożądanych danych. Nowoczesna kasa fiskalna posiada także wydajny akumulator i jest łatwa w obsłudze.

Kancelarie prawne, biura prawnicze, biuro radcy prawnego najczęściej wybierają małe i eleganckie kasy fiskalne. Najbardziej popularną na rynku i dedykowaną dla prawników jest kasa Novitus Nano E lex. Główne jej zalety to niewielkie rozmiary, kopia elektroniczna paragonu, wydajny akumulator oraz łatwa obsługa. Inną kasą która również dobrze się sprawdza w działalności prawniczej jest kasa Elzab Mini E – bardzo popularna, niezawodna i ciesząca się uznaniem kasa fiskalna.

A dlaczego cieszą się powodzeniem wśród prawników?
 • posiadają elegancki wygląd,
 • mają wydajny akumulator, który pozwala na wystawienie kilkunastu paragonów,
 • są proste w obsłudze,
 • są niewielkich rozmiarów,
 • mają możliwość dokupienia eleganckiego pokrowca,
 • zaopatrzone są w kopię elektroniczna – nie trzeba przechowywać archiwalnych rolek.

Nie oznacza to jednak, że kancelarie prawne, biura prawnicze, biuro radców prawnych decydują się tylko na dwa wyżej wymienione urządzenia. W ofercie posiadamy wiele modeli, które również z powodzeniem sprawdzą się w działalności prawniczej. Firma PolKas poza bogatą ofertą urządzeń fiskalnych zaoferuje Państwu także opiekę serwisową, a wieloletnie doświadczenie pozwali nam wspierać Państwa placówkę na każdym etapie jej rozwoju.

Cena a jakość

Kasy fiskalne to urządzenia, w których cena jest bezpośrednim wykładnikiem jakości. Czym kasa droższa tym bardziej dopracowana i nowocześniejsza, oraz łatwiejsza w obsłudze. Nie znaczy to bynajmniej, że skazani jesteśmy tylko na drogie urządzenia. Obecnie kasy fiskalne dzielą się na dwie grupy: kasy fiskalne z zapisem kopii paragonów na karcie pamięci (tylko jedna rolka) oraz tradycyjne kasy fiskalne z zapisem kopii sprzedaży na dodatkowej papierowej rolce. Jest to główny wyznacznik ceny kasy fiskalnej – tradycyjne kupimy do 1000zł netto, a z kopią elektroniczną powyżej tysiąca złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że prawo obecnie nakazuje przetrzymywanie kopii paragonów przez okres 5 lat, dobrym pomysłem jest jednak zakup kasy fiskalnej z kopią elektroniczną. Są to kasy prostsze w obsłudze i nowocześniejsze. Dodatkowo przy uzyskaniu zwrotu za zakupioną kasę fiskalną (do 90% ceny kasy fiskalnej, nie więcej jednak niż 700zł ceny netto) cena rzeczywista kształtuje się na poziomie od 300zł netto wzwyż.

Nowe rozporządzenie MF spowodowało pojawienie się na rynku firm oferujących bardzo tanie urządzenia nieznanych producentów i marek. Radzimy się ich wystrzegać ponieważ są to zazwyczaj kasy bardzo niskiej jakości, sprowadzane najczęściej z Chin bez dostępnych na polskim rynku części zamiennych.

Odliczenie 700 zł przy pierwszej kasie fiskalnej

Warto pamiętać, że przy pierwszym zakupie urządzeń fiskalnych (niezależnie czy jest to kasa fiskalna czy drukarka fiskalna) podatnikowi przysługuje zwrot poniesionych kosztów. Jeśli urządzenie fiskalne, które Państwo kupują, to Państwa pierwsza kasa fiskalna można skorzystać z odliczenia. Urząd Skarbowy daje możliwość uzyskania zwrotu kosztów poniesionych na zakup urządzeń fiskalnych. Wysokość zwrotu to 90% ceny netto kasy fiskalnej, ale nie więcej niż 700zł. Aby go otrzymać należy przed zakupem kasy poinformować o tym właściwy urząd.

Dodatkowe usługi w cenie zakupu!

Firma PolKas w cenie każdego zakupionego urządzenia fiskalnego oferuje:
 • dostarczenie urządzenia na miejsce instalacji (małopolska i okolice),
 • fiskalizację urządzenia rejestrującego,
 • zaprogramowanie nagłówka i kodów towarów,
 • przeszkolenie z obsługi urządzenia,
 • przygotowanie dokumentów do urzędu skarbowego.

KONTAKT Z DORADCĄ
tel. +48 12 634 05 44
kom. +48 668 136 691
email: info@polkas.pl